Oświetlenie

materiał-wektor-żarowki_72855Światło słoneczne w znacznej mierze determinuje nasz tryb życia – to ono wyznacza pory robienia konkretnych rzeczy. Dopiero wynalezienie żarówki przez Thomasa Edisona zmieniło świat i zrewolucjonizowało ludzkie życie. Dzisiaj, kiedy nie mamy światła naturalnego, jesteśmy w stanie zastąpić je sztucznym. Jak przygotować dobrą instalację oświetleniową w naszym domu, bądź miejscu pracy? Gdzie szukać opraw oświetleniowych, które nie będą tylko miejscem na żarówkę, ale również ozdobą każdego pomieszczenia?

Instalacja elektryczna
Przygotowanie instalacji elektrycznej pod oświetlenie sufitowe pomimo pozornej prostoty nie powinno być wykonywane przez amatorów. Wynika to nie tylko z faktu, iż do odbioru takiej instalacji konieczne jest udokumentowanie jej wykonania przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia, ale również z oczywistych względów bezpieczeństwa – nieodpowiednio dobrane komponenty mogą skutkować zwarciem w instalacji, a tym samym pożarem całego budynku. Czy warto zatem ryzykować dla oszczędności kilku złotych?

Oprawy oświetleniowe
Jedynym elementem, przy wyborze którego nie ma prawie żadnych ograniczeń, są oprawy oświetleniowe. Tutaj musimy tylko pamiętać o tym, że nie każda oprawa dopasowana jest do każdego typu żarówki (kształt, czy odpowiednia moc świecenia, gdzie zbyt duża wartość może powodować spalenie oprawy).
Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet najprostsze pomieszczenie można ożywić odpowiednią oprawą oświetleniową – wpływa na to nie tylko sam kształt opraw, ale również gra światła, którą osiąga się przez montaż w odpowiednim miejscu.
Gdzie szukać jednak tego typu opraw? Przede wszystkim w sklepach internetowych – niska cena idzie w parze z ogromnym wyborem kształtów, wzorów i modeli.