Oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów w naszym domu czy piętrowym mieszkaniu to pomysł, na który decydujemy się coraz częściej. Wynika to nawet nie zawsze ze względów praktycznych, ale często wyłącznie estetycznych – dobrze oświetlone schody zwyczajnie ładnie wyglądają i mogą wprowadzać w holu i sąsiadującym pomieszczeniu naprawdę niesamowity klimat.

Jeśli chodzi o rodzaj oświetlenia, w przypadku schodów wewnętrznych najlepiej sprawdza się LED. Oświetlenie halogenowe zalecane jest już natomiast rzadziej ze względu na fakt, że tego rodzaju światło daje zbyt silną luminację.

Schody można oświetlić na kilka sposobów. Wśród najbardziej tradycyjnych znajduje się oświetlenie jednym (w przypadku małych schodów) bądź wieloma kinkietami naściennymi. W tym drugim przypadku ważne jest, aby były one rozmieszczone równomiernie. Zastosowanie kinkietów daje możliwość skierowania światła na dwa sposoby: na stopień bądź w stronę sufitu.

Inną, bardziej nowoczesną metodą służącą oświetlaniu schodów jest wykorzystanie tzw. oczek, czyli opraw świetlnych, które można zamontować w dowolnym odstępie pomiędzy schodkami (na każdym bądź co kilka stopni). Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie takiego rodzaju oświetlenia, musimy pamiętać, by dobrane oprawy dawały mniejsze światło niż w przypadku innego rodzaju pomieszczeń. Dodatkowo, istnieje jeszcze możliwość wmontowania opraw w stopnie schodów bądź zamontowania oczek bezpośrednio przy połączeniu ze ścianą. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się, gdy schody nie są bezpośrednio połączone ze ścianą, drugie – w dokładnie odwrotnej sytuacji. W obu przypadkach światło powinno być skierowane do góry.

Do schodów można również przykleić taśmy bądź paski LED. To niezwykle efektowny rodzaj oświetlenia, który świetnie sprawdza się również w charakterze elementu dekoracyjnego wnętrza.