Sposoby oświetlenia podwórka

żarówkiZimą, kiedy szybciej się ściemnia, warto – dla swojego bezpieczeństwa – pomyśleć o zainwestowaniu w oświetlenie podwórka. Jest kilka niezawodnych sposobów, dzięki którym poszczególne elementy naszej przestrzeni wokół domu staną się jasne i przyjaźniejsze. Obecnie można oświetlić m. in. ogród czy zastosować zewnętrzne oświetlenie domu. Dodatkowo, w okresie świątecznym oświetlenie tego rodzaju może być wzbogacone chociażby o lampki choinkowe, ocieplające atmosferę.

Jeśli chodzi o zewnętrzne oświetlenie domu, często wykorzystywaną opcją okazują się tutaj kinkiety. Wynika to m. in. z faktu, jak wiele ich rodzajów i wzorów dostępnych jest obecnie na rynku, co pozwala na swobodny wybór odpowiedniego do stylu, w jakim utrzymany jest nasz dom, modelu. Kinkiety wykorzystuje się do oświetlenia przede wszystkim wejścia do domu czy pozostałych budynków znajdujących się na terenie posesji oraz podjazdu. Do oświetlenia większego terenu świetnie nadają się wysokie latarnie (mniejsze oświetlają analogicznie mniejszą powierzchnię) bądź stojące lampy. Trzeba jednak pamiętać, aby zostały ustawione w odpowiednim miejscu i zapewniały wystarczająco dużo światła.

Często dodatkowo oświetlanym elementem podwórka jest ogród. Tu sprawdzą się na przykład stojące lampy ogrodowe. Coraz większą popularność zdobywają ostatnio tzw. lampy solarne, czyli takie, które wykorzystują światło słoneczne. Poza ogrodem nadają się one do oświetlenia na przykład tarasu czy oczka wodnego.

Do zewnętrznego oświetlenia nie nadaje się każdy spośród dostępnych rodzajów żarówek. Sprawdzają się tutaj żarówki halogenowe, świetlówki energooszczędne oraz diody LED, które dodatkowo dają możliwość oświetlenia terenu dowolnym (również niestandardowym) kolorem.