Żarówki halogenowe

Żarówka halogenowa to udoskonalona wersja zwykłej lampy żarowej, która w przyszłości, ze względu na obowiązujące regulacje prawne, zostanie wyparta alternatywnymi w stosunku do siebie źródłami światła. Zasadniczo żarówki halogenowe od zwykłych żarówek odróżnia wypełnienie gazami szlachetnymi z domieszką halogenu oraz wydłużony czas pracy.

Pierwszy rodzaj żarówek halogenowych, tj. ulepszone żarówki halogenowe klasy C zawierają ksenon, działają dwukrotnie dłużej w stosunku do standardowych żarówek (czyli nawet około 2 tysięcy godzin) i zużywają 20-25% mniej energii elektrycznej. Wynik ten poprawiają jeszcze (i to niemal dwukrotnie!) ulepszone żarówki halogenowe klasy B. Zużycie energii w ich przypadku wynosi powyżej 45% mniej niż w przypadku najbardziej wydajnych tradycyjnych żarówek. Dłuższy jest również czas ich działania – wynosi do około 3 tysięcy godzin.

Już na podstawie przytoczonych danych nietrudno wywnioskować, że zasadniczymi zaletami w stosunku do żarówek halogenowych jest większa niż w przypadku tradycyjnych wydajność oraz zmniejszenie stopnia poboru energii. To jednak nie wszystko. Istotny jest również fakt, że oświetlenie halogenowe bardzo dobrze oddaje barwy, a kolor światła nie zmienia się w zależności od stopnia zużycia żarówek. Niewielki rozmiar żarówek halogenowych pozwala na umiejscowienie ich w każdym, nawet trudno dostępnym, miejscu, co także stanowi ich niewątpliwy atut.

Wadą żarówek halogenowych jest fakt, że emitują znaczną ilość ciepła, konsekwencją czego jest nagrzewanie się lamp. Gdyby jednak porównywać standardowe i halogenowe żarówki – te drugie w ostatecznym rozrachunku i tak wypadają lepiej.