W trakcie aranżacji naszego wnętrza niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na sposób oświetlenia poszczególnych pomieszczeń – tak, by był dostosowany do funkcji, jakie mają one spełniać, a jednocześnie wpisywał się w estetykę całości. Istnieje kilka kryteriów o charakterze ogólnym, którymi należy kierować się w przypadku każdorazowego myślenia o sposobie oświetlenia domu bądź mieszkania, jak również szereg wytycznych, pomocnych w przypadku planowania doboru rodzaju światła w poszczególnych jego pomieszczeniach.
Wśród ogólnych zasad, odnoszących się do wyboru sposobu oświetlenia należą (poza wspomnianym już kierowaniem się funkcją pomieszczenia) m. in.:
– zapewnienie oddzielnych włączników dla światła ogólnego i dekoracyjnego,
– dostosowanie wysokości lamp wiszących do potrzeb (niższe zawieszenie mniejszy krąg światła),
– wybór żyrandoli o przezroczystych kloszach dla równomiernego oświetlenia pomieszczeń.
Jeśli zaś chodzi o wytyczne szczegółowe, to są one inne dla oświetlenia o charakterze ogólnym i dekoracyjnym. Centralnym pomieszczeniem każdego domu jest salon. Zaleca się więc tutaj wykorzystanie kilku rodzajów oświetleń. Głównym powinien być żyrandol bądź nowoczesny plafon. Przy kanapie może znajdować się duża lampa podłogowa, przydatna na przykład do czytania. Dodatkowo można zastosować również ścienne, ozdobne kinkiety. Aż takiego zróżnicowania źródeł światła nie wymaga natomiast kuchnia – tu istotne jest przede wszystkim główne źródło światła, a więc plafon bądź żyrandol. Oświetlenie szafek można sobie zapewnić natomiast, wykorzystując nowoczesne żarówki halogenowe, które będą jednocześnie spełniać funkcję dekoracyjną. W łazience istotne jest oświetlenie toaletki (tu można zastosować na przykład z obu stron kinkiety z żarówkami energooszczędnymi) oraz mocne oświetlenie centralne, które zapewni przezroczysty żyrandol w połączeniu ze standardową żarówką elektryczną.