Lampa – temperatura barwowa

kiedys dzisLampa to ogólny termin dla źródła stworzonego w celu wytwarzania promieniowania optycznego. W rozszerzeniu określenie to stosowane jest również na oznaczenie źródeł, które promieniują w obszarze widzialnym widma promieniowania elektromagnetycznego.

Wyróżnia się trzy ogólne kategorie lamp elektrycznych:

  • lampa żarowa (żarówka) – żarnik, zazwyczaj skrętka wolframowa jest podgrzewana do momentu żarzenia pod wpływem przepływu prądu elektrycznego
  • fluorescencyjna (świetlówka, jarzeniówka) – niskoprężna rtęć jest zjonizowana wewnątrz lampy wytwarzając w pierwszym rzędzie ultrafioletową energię promienistą, która wywołuje wzbudzenie warstwy luminoforu

Lampę oczywiście należy podłączyć do prądu, ale o tym tu www.jarex.com.pl.

Temperatura barwowa

Definicja IESNA: temperatura bezwzględna ciała doskonale czarnego, którego chromatyczność jest najbardziej podobna do tej, jaką ma źródło światła.

Temperatura barwowa najbliższa (CCT) jest wskaźnikiem widzianej barwy światła emitowanego przez źródło światła, w porównaniu z barwą światła emitowanego przez wzorcowe źródło promieniowania (ciało czarne) o określonej temperaturze. Podawana jest w kelwinach (K). Wartość znamionowa temperatury barwowej źródła światła jest ogólną miarą wrażenia ciepła lub zimna barwy światła. W przeciwieństwie do skali termometrycznej, lampy o wartości znamionowej temperatury barwowej poniżej 3200 K są uważane za „ciepłe” źródła światła podczas gdy te o wartości powyżej 4000 K określane są jako źródła światła „zimne” w wyglądzie.
Oznaczenie temperatury barwowej źródeł światła w dobry sposób obrazuje ogólny wygląd źródła światła, ale nie informuje o jego specyficznym rozkładzie mocy promienistej (SPD ). Dlatego też dwie lampy, które wydają się być tego samego koloru, mogą znacznie różnić się wpływami, jakie wywierają na kolory przedmiotu. Poniżej podano przykładowe wartości temperatury barwowej (CCP) wybranych powszechnych źródeł światła.

  • Wolframowa lampa halogenowa 3000 K
  • Chłodno biała liniowa lampa fluorescencyjna 4200 K
  • Wysokoprężna lampa sodowa 1900 K
  • Ciepło biała kompaktowa lampa fluorescencyjna 2700 K