Definicja IESNA: warunki widzenia, odczucia wzrokowe wywoływane przez luminacje w zasięgu pola widzenia, które są odpowiednio większe niż luminacje, do jakich przystosowane są oczy obserwatora, powodujące uczucie przykrości i niewygody, lub obniżenie zdolności rozpoznawania szczegółów, lub przedmiotów, lub oba te wrażenia jednocześnie Wielkość odczuwanego olśnienia zależy od takich czynników jak wielkość, rozmieszczenie , liczba źródeł luminacji.
Dla skutecznego scharakteryzowania czterech najbardziej powszechnych rodzajów olśnienia, użyteczne jest sklasyfikowanie ich:
- ze względu na źródło (pochodzenie):
– olśnienie bezpośrednie
– olśnienie pośrednie, odbiciowe - ze względu na skutki w odniesieniu do ludzi:
– olśnienie przeszkadzające
– olśnienie przykre
Olśnienie bezpośrednie jest wywołane przez świecące powierzchnie jak oprawy oświetleniowe, sufity, okna znajdujące się bezpośrednio w polu widzenia.
Olśnienie odbiciowe jest spowodowane przez odbicie światła od powierzchni znajdujących się w polu widzenia, w kierunku oka obserwatora – częste w miejscach wykonywanej pracy. Takiemu olśnieniu sprzyja obecność luster oraz gładkich powierzchni jak płytki szklane lub szkliwione.
Olśnienie przeszkadzające zmniejsza zdolność wzrokową i widoczność. Olśnienie przykre wywołuje fizyczny dyskomfort.
Można doświadczać zakłócenia zdolności widzenia nie odczuwając dyskomfortu i odwrotnie dyskomfortu bez zakłóceń zdolności widzenia, jakkolwiek często jedno zakłócenie towarzyszy drugiemu.
Zobacz przykłady płytek szklanych na stronie www.mozaika-sklep.pl.